Svet prežil a my s ním

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 29.5.2013 o 8:58 | (upravené 29.5.2013 o 9:03) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  317x

V máji 2013 bol osud sveta v rukách niekoľkých ľudí v Banskej Bystrici. Len málo nás delilo od zničnia sveta, ale nebezpečná zbraň bola vďaka intenzívnej spolupráci niekoľkých mladých dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek šťastne zažehnaná.

Nerobte to! Narážam na váš plán  zamyslieť  sa nad tým či tento článok predstavuje recesistický vklad do vašich premrhaných 5 minút. Pretože je to márna snaha. Tento článok nemrhá časom. Konštruktívne si vás dovoľí informovať, že niečo udialo. Hlavnou  témou je workshop. Workshop o neformálnom vzdelávaní a o ľudských právach. Čiastočne aj o Amnesty International a o Mládeži v Akcii.

Nešlo o svet. Išlo o sebeckú snahu naučiť sa čo je to neformálne vzdelávanie a ako ho využívať pri vzdelávaní k ľudským právam. Konkrétne išlo o ľudí, ktorí sú súčasťou aktivistickej skupiny AI v Banskej Bystrici známej aj ako BUS AI*. Byť vzdelaný/á a vedieť sa vzdelávať, ale aj vzdelávať ostatných je dnes mimoriadne dôležité.  Nie však preteoretizované , ale zamerané na rozvoj vedomostí, ale aj praktických zručností a v neposlednom rade postojov.  Ako ale na to ? Učením, ale neformálnym, aby sme aj my vedeli neformálne učiť. Napríklad aj prostredníctvom zachraňovania sveta pred zničením alebo rolovou hrou.

Program vyzeral asi takto: Zoznámiť sa a zdielať očakávania, WAU zážitok a evaluácia.Naučili sme sa čo je to zážitkové učenie, presnejšie by však bolo povedať, že sme ho zažili. Skúšali a zlepšovali sme svoje prezentačné zručnosti.  Rozprávali o rozličných metódach neformálneho vzdelávania a už vieme čo je to kolbov cyklus, porovnali sme si rozličné príklady ako sa to dá robiť a nakoniec sme absolvovali debriefing.

Týmto workshopom sa to nekončí, ale začína. Nasledovať budú ďalšie workshopy , ale aj rozličné podujatia pre študentov a študentky ako aj širokú verejnosť. Organizovali sme už diskusie na filmovom festivale Jeden svet a Filmovom festivale inakosti v Banskej Bystrici. Živú knižnicu pre deti zo strednej školy. 150 ľudí si pripomenulo výročie víťazstva nad fašizmom na Koncerte za ľudské práva II.  a vyjadrilo podporu ľudským právam na Slovensku so skupinami Sto múch a Regale.

Od septembra 2013 už budeme využívať naše nové skúsenosti na workshopoch pre deti a mládež na základných a stredných školách v Banskej Bystrici a okolí. Pred tým ako tam ale vstúpime nás čaká ešte pár workshopov, pracovných stretnutí  a diskusií.

BUS AI je univerzitná skupina Amnesty International na Slovensku. Vznikla v apríli 2010 a venuje sa organizovaiu diskusií a premietaní,  koncertom za ľudské práva, vzdelávaniu k ľudským právam, písaniu urgentných apelov a zapája sa do rozličných kampaní AI SK. Od začiatku roka 2013 sa venuje iniciatíve HRYEC. Sledujte náš FB. Zapojte sa na busai@amnesty.sk

Podujatie bolo realizované v rámci projektu HRYEC finančne podporeného programom Mládež v Akcii.

Rado Sloboda

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?