Utečenci stále zomierajú na nebezpečnej ceste za azylom

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 26.3.2013 o 21:48 | (upravené 29.3.2013 o 9:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  135x

Prinášame Vám preklad článku, ktorý pojednáva o tom, že stále viac ľudí, ktorí opúšťajú svoje domovy v Sýrii alebo Afganistane a hľadajú lepšiu budúcnosť v Európe riskuje svoje životy. Svoje znepokojenie nad tým, že sa kontrola hraníc stala dôležitejšou ako ľudské životy môžete vyjadriť prostredníctvom petície pre Európsky parlament, ktorú nájdete na konci článku.

Úrady na gréckom ostrove Lesbos upozorňujú na riziko, ktoré podstupujú ľudia, unikajúci pred konfliktami v domovských krajinách a hľadajúci útočisko v Európe. Stále sú nezvestné telá utečencov, ktorí sa pokúsili dostať sa na tento grécky ostrov. Od 16. Marca sa našlo šesť tiel občanov Sýrie, vrátane 17ročnej tehotnej ženy a matky s jej deťmi. Momentálne prebieha pátranie po ďalších 3 osobách, ktorých zmiznutie nahlásili ich rodiny úradom po tom čo sa 6. Marca pokúsili prejsť cez Turecko do Európy.

Lesbos je jednou z hlavných križovatiek pre prisťahovalcov a utečencov, ktorí sa snažia vstúpiť do Európskej únie cez Grécko. V decembri minulého roku sa neďaleko pobrežia utopilo 21 ľudí (väčšinou ľudí z Afganistanu), keď sa ich loď prevrátila.

Od minulého leta sa medzi utečencami objavujú aj ľudia utekajúci pred konfliktom v Sýrii. Medzi nimi je aj mnoho rodín s malými deťmi.

Grécko sprísňuje kontrolu hraníc v severnej časti, ktorá sa nazýva Evros. Zabezpečenie 10,5 km dlhého úseku dokončili miestne úrady minulý rok. Utečenci, ale nezmizli, len si odvtedy vyberajú stále nebezpečnejšie cesty. Bolo len otázkou času, kedy sa podobná tragédia stane,“ hovorí John Dalhuisen, riaditeľ Európskeho a stredoázijského programu Amnesty International.

„Je nevyhnutné, aby grécke úrady zaistili ochranu utečencov, ktorí pri hľadaní azylu do krajiny dorazia. Namiesto toho ich grécky azylový systém vo veľkom zrádza. Ľudia, ktorí utekajú pred nepokojmi , napríklad Sýrčania a Afganci, a dorazia na Lesbos, sú zadržiavaní vo väzbe na preplnených policajných staniciach v hrozných podmienkach. Mnohí sú dokonca ponechaní bez pomoci na ulici.“

„Grécke úrady by mali zaviesť rýchle opatrenia na zlepšenie podmienok prijatia tých, ktorí prichádzajú na pobrežie a ukončiť ich branie do väzby. Okrem toho by sa malo v prípadoch obyvateľstva Sýrie, ktoré prichádza bez dokladov pristupovať k ich žiadostiam o azyl na základe spravodlivého a podrobného prešetrenia ich situácie.“

„Je veľmi bolestivé vidieť ako sa táto tragédia opakuje na brehu nášho vlastného ostrova“ okomentovala situáciu Efi Latsoudi, grécka aktivistka a členka iniciatívy „Village of altogether“, dobrovoľníckej organizácie, ktorá pomáha tam, kde štátna podpora pre utečencov zlyháva alebo nie je možná.

Petícia pre Európsky parlament

Amnesty International zbiera až do konca marca podpisy pod petíciu S.O.S. pre imigrantov v Európe. Jej text bude odovzdaný predsedovi Európskemu parlamentu. Je to práve EP, ktorý spolu s jednotlivými národnými parlamentmi zohráva zásadnú úlohu pri zaisťovaní verejnej kontroly nad podpísanými dohodami o kontrole spoločných hraníc a zodpovednosti štátov za ich priame a nepriame negatívne dôsledky na dodržiavanie ľudských práv. Žiadame preto, aby bol EP v tejto otázke omnoho aktívnejší ako doposiaľ. Petíciu môžete podpísať napríklad tu: http://www.amnesty.cz/a399/sos-pro-migranty-v-evrope.

Článok preložila Lenka Sabová

Originál článku nájdete na: http://amnesty.org/en/for-media/press-releases/refugees-dying-dangerous-routes-asylum-europe-2013-03-20

Iné zdroje:

http://www.amnesty.org/en/library/info/EUR01/013/2012/en

http://amnesty.cz/z771/uprchlici-stale-umiraji-na-nebezpecne-ceste-za-azylem-v-evrope

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?