Filmový festival Jeden svet v Banskej Bystrici

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 11.3.2013 o 21:59 | (upravené 11.3.2013 o 22:35) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  251x

12. marca sa v Banskej Bystrici začne filmový festival Jeden svet. BUS AI na tom ako inak participuje. Pripravili sme tri diskusie. K tej prvej, v ktorej privítame Jelu Dobošovú a budeme diskutovať o filme Drahý Mandela, si dovoľujeme priniesť aj článok, ktorý pre náš blog Jela napísala. Film Drahý Mandela začína zajtra o 19,00. Na diskusia sa môžete tešiť hneď po filme o 20:30. O ďalších dvoch diskusiách napíšeme čoskoro.

Neutíchajúci boj minulosti s prítomnosťou očami juhoafrického obyvateľstva

Film Drahý Mandela je výpoveďou ľudí, ktorí uverili všetkým sľubom vládnucej strany ANC (Africký národný kongres). Dôvod bol jednoduchý. Obyvateľstvo Juhoafrickej republiky čakalo na zázrak, ktorý sa mal stať po desiatkach rokoch apartheidu, realitou. Nič podobné sa nestalo, nič sa neuskutoční zo dňa na deň. Nikto si neuvedomil, že krajina, ktorá prešla pred pár rokmi zmenou režimu, zmenou vlády, nebude možná zmeniť sociálny systém, ktorý má počiatky v prvom európskom osídlení v Stolovej zátoku (1652) a ktorý sa rozvinul postupným vývojom až do oficiálneho rasistického režimu (1948). Ten si udržal svoju moc a postupne ovplyvňoval všetky sféry života jedinca v spoločnosti. Sociálny status sa rovnal farbe pleti a to až do roku 1994, kedy sa uskutočnili prvé demokratické voľby. Nelson Mandela sa stal prezidentom republiky a vládu prevzal z „bielych" rúk ANC.

Bol to deň, kedy celý svet oslavoval ďalšie víťazstvo demokracie, ale aj deň, kedy juhoafrická spoločnosť začala veriť na zázraky. Nová juhoafrická vláda nešetrila sľubmi a do dnešného dňa ich rozdáva vo viere, že si svoju moc udrží naďalej. Táto strana sa však naďalej spája s bojom proti „bielej" nadvláde, zostáva symbolom slobody a Nelson Mandela sa stal jej synonymom.

Je to hlavný dôvod malej podpory ostatných strán, no aj dôvod konfliktov v spoločnosti. Každá a každý, kto sa vyjadrí proti ANC sa dostane do konfrontácie s podporovateľmi a podorovateľkami tejto strany. Spoločnosť ho vidí ako osobu kritizujúcu Nelsona Mandelu a nie ako človeka kritizujúceho súčasnú vládnu politiku, ktorá už dávno nenapĺňa to, čo prisľúbil práve prvý černošský prezident Juhoafrickej republiky.

Ak sa presunieme naspäť k filmu, tak obyvateľstvo tzv. slumov či nelegálnych osád snažiace sa o vlastné bývanie, ktoré po celý čas verilo novej vláde, že bude čoskoro bývať vo vlastných legálnych domoch, sa cíti byť oklamané. Z toho dôvodu tam vzniklo hnutie, ktoré prevzalo riešenie problémov komunity na seba a ktoré sa snaží bojovať proti vysťahovávaniu ľudí z týchto obydllí. Aktivistky a aktivisti si načítali zákony a ich snaha bola len dosiahnuť spravodlivosť. To bol však priamy krok proti vláde a proti ANC a žiaľ, v očiach niektorých ľudí aj proti Nelsonovi Mandelovi.

Jela Dobošová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?