Hudbou za ľudské práva v Klube 77

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 27.2.2013 o 19:04 | (upravené 28.2.2013 o 8:36) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  234x

Ľudské práva sa nás týkajú!  Hudba bola vždy veľkým impulzom pre boj za ľudské práva. V minulosti hudobníčky a hudobníci ako Tracy Chapman, Patti Smith, Peter Gabriel, Bruce Sprengsteen a mnoho ďalších muzikantov či kapiel už hralo na podporu najväčšej ľudskoprávnej organizácii  Amnesty International. Na podporu ľudských práv  sa odohrá koncert aj na Slovensku, už 6.marca v Banskej Bystrici.

Podujatie organizuje Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International (BUS AI) v spolupráci s Food not Bombs Banská Bystrica. Cieľom koncertu je vyjadriť  podporu  ľuďom, ktorých ľudské práva sú porušované a upozorniť širokú verejnosť na rozsah, v ktorom k tomuto porušovaniu dochádza. Dennodenne sme svedkami  perzekúcie ľudí len pre to, že vyjadria odlišný postoj ako vládnuca garnitúra, postavia sa proti nezodpovedným praktikám veľkých nadnárodných spoločností, obhajujú práva žien, neboja sa verejne prezentovať svoj nesúhlas a požadovať dodržiavanie ľudských práv v súlade s medzinárodnými záväzkami svojej krajiny. To je len krátky a neúplný zoznam dôvodov, pre ktoré sú ľudia väznení, mučení a perzekvovaní. I na Slovensku pritom jednotlivci či skupiny zažívajú diskrimináciu zo strany štátu a spoločnosti pre ich hendikep, farbu pokožky, náboženstvo či pohlavie.  Koncert „Hudbou za ľudské práva" vyjadruje podporu hudobníkov a hudobníčok, aktivistov a aktivistiek tomuto úsiliu za svet, v ktorom sú ľudské práva plne rešpektované.
6. marca sa večer začne o 18:40 premietaním českého „Filmu jako Brno", na ktorý nadviaže diskusia s organizátormi koncertu. Vrchol večera začína o 20:20, ktorý odštartuje skupina Plastic People of the Universe Revival. Ako názov napovedá, hudobníci a hudobníčky skupiny vzdávajú poctu jednej z najznámejších českých undergroundových skupín a prezentujú ich tvorbu. Po nich bude nasledovať kapela Pas de Pitié!, ktorá u poslucháčov zarezonovala najmä vďaka účasti v troch finálových kolách súťaže Francúzska pieseň. Koncert zavŕši zoskupenie 220V. To sa orientuje výhradne na vlastnú tvorbu, v ktorej využíva fúziu rôznych hudobných žánrov a ich fanúšikovia a fanúšičky sa čoskoro dočkajú prvého albumu. Každá skupina venuje svoj koncert jednému väzňovi svedomia. Článok o väzňoch svedomia, pre ktoré budú skupiny hrať vám čoskoro prinesieme na blogu amnestyinternational.blog.sme.sk.
Priamo na mieste bude možnosť  svoju podporu väzňom a väzenkyniam svedomia prostredníctvom napísania listu, v ktorom vyzvete štátne orgány vybraných krajín, aby v konkrétnych prípadoch okamžite konali. No a pre všetkých a všetky, čo zavítajú do Klubu 77 bude pripravené vegánske menu z kuchyne bystrického kolektívu Food Not Bombs, ktorý o sebe takisto čosi prezradí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?