Tretí koncert z ľudské práva v Banskej Bystrici

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 15.10.2013 o 8:38 | (upravené 15.10.2013 o 8:44) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  251x

    Po dvoch jarných Koncertoch za ľudské práva organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International Slovensko pokračuje v založenej tradícii spájania umenia a ľudských práv. Ďalšie podujatie, ktoré spojí tému závažnej ľudskoprávnej problematiky s kultúrnym zážitkom, sa uskutoční už 17. októbra 2013, na Medzinárodný deň boja proti chudobe.    

 

Program tretieho Koncertu za ľudské práva, ktorý Univerzitná skupina Amnesty International v Banskej Bystrici tento raz pripravila v kultúrnom centre Záhrada (Námestie SNP 16, vstup cez Beniczkého pasáž), otvorí o 18:00 hod. diskusia na tému, ktorá je so 17. októbrom silno spätá. Chudoba: Problém, ktorý nevieme riešiť je názov diskusného bloku, v ktorom organizátori z radov študentov dajú priestor pestrému zastúpeniu hostí. Ich mená budú zverejnené pred podujatím.

Súčasťou podujatia budú aj podpisové akcie zaoberajúce sa aktuálnymi prípadmi porušovania ľudských práv. Prvý  prípad sa týka 13-ročného bahrajnského chlapca Salmana Mahdi Salmana, ktorý bol obvinený z nezákonného zhromažďovania, vzbury a útoku na verejných činiteľov, a to aj napriek tomu, že bol v čase zadržania na ulici osamote. Druhý prípad sa zaoberá iránskym väzňom svedomia Sayedom Ziaoddinom Nabavim, odsúdeným na 10 rokov za svoje aktivity v Advokátskom výbore pre právo na vzdelanie, zaoberajúcom sa prípadmi študentov, ktorým nebolo umožnené pokračovanie v štúdiu na školách, kvôli ich politickému a náboženskému presvedčeniu.

Hudobný program o 20:00hod. otvorí tohtoročný pesničkársky objav - Simona Martausová. Mladá speváčka, ktorá v tomto roku vydala už svoj druhý album s názvom Dobrý deň, to som ja, je charakteristická najmä svojím prirodzeným prejavom. Nevpúšťa do neho hviezdne pózy typické pre dnešnú scénu a vo svojich textoch sa spovedá z každodennosti. Na Koncerte za ľudské práva sa ukáže v „obnaženej" podobe, bez sprievodnej kapely - len so svojím hlasom a gitarou.

Podujatie o 21:00hod. uzatvorí dvojica mladých hudobníkov - Duo Antico Moderno. Akordeonista František Kubiš a huslista Andrej Turčin, ktorí sú známi zo zoskupení Slovak Tango a Mojše Band sa tento raz predvedú v netradičnom inštrumentálnom spojení, ktoré ponúkne skladby širokej škály autorov od baroka, cez klasicizmus až po kompozície dnešných autorov. Tento pestrý repertoár rozhodne patrí medzi lahôdky, ktoré si netreba nechať ujsť. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

Slavomír Sochor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

DOMOV

Fraška a boj s SNS či Kotlebom, analytici hodnotia snem Smeru

Snem veľa prekvapení podľa analytikov nepriniesol.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?