Svet prežil a my s ním

Autor: Univerzitná skupina AI BB | 29.5.2013 o 8:58 | (upravené 29.5.2013 o 9:03) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  299x

V máji 2013 bol osud sveta v rukách niekoľkých ľudí v Banskej Bystrici. Len málo nás delilo od zničnia sveta, ale nebezpečná zbraň bola vďaka intenzívnej spolupráci niekoľkých mladých dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek šťastne zažehnaná.

Nerobte to! Narážam na váš plán  zamyslieť  sa nad tým či tento článok predstavuje recesistický vklad do vašich premrhaných 5 minút. Pretože je to márna snaha. Tento článok nemrhá časom. Konštruktívne si vás dovoľí informovať, že niečo udialo. Hlavnou  témou je workshop. Workshop o neformálnom vzdelávaní a o ľudských právach. Čiastočne aj o Amnesty International a o Mládeži v Akcii.

Nešlo o svet. Išlo o sebeckú snahu naučiť sa čo je to neformálne vzdelávanie a ako ho využívať pri vzdelávaní k ľudským právam. Konkrétne išlo o ľudí, ktorí sú súčasťou aktivistickej skupiny AI v Banskej Bystrici známej aj ako BUS AI*. Byť vzdelaný/á a vedieť sa vzdelávať, ale aj vzdelávať ostatných je dnes mimoriadne dôležité.  Nie však preteoretizované , ale zamerané na rozvoj vedomostí, ale aj praktických zručností a v neposlednom rade postojov.  Ako ale na to ? Učením, ale neformálnym, aby sme aj my vedeli neformálne učiť. Napríklad aj prostredníctvom zachraňovania sveta pred zničením alebo rolovou hrou.

Program vyzeral asi takto: Zoznámiť sa a zdielať očakávania, WAU zážitok a evaluácia.Naučili sme sa čo je to zážitkové učenie, presnejšie by však bolo povedať, že sme ho zažili. Skúšali a zlepšovali sme svoje prezentačné zručnosti.  Rozprávali o rozličných metódach neformálneho vzdelávania a už vieme čo je to kolbov cyklus, porovnali sme si rozličné príklady ako sa to dá robiť a nakoniec sme absolvovali debriefing.

Týmto workshopom sa to nekončí, ale začína. Nasledovať budú ďalšie workshopy , ale aj rozličné podujatia pre študentov a študentky ako aj širokú verejnosť. Organizovali sme už diskusie na filmovom festivale Jeden svet a Filmovom festivale inakosti v Banskej Bystrici. Živú knižnicu pre deti zo strednej školy. 150 ľudí si pripomenulo výročie víťazstva nad fašizmom na Koncerte za ľudské práva II.  a vyjadrilo podporu ľudským právam na Slovensku so skupinami Sto múch a Regale.

Od septembra 2013 už budeme využívať naše nové skúsenosti na workshopoch pre deti a mládež na základných a stredných školách v Banskej Bystrici a okolí. Pred tým ako tam ale vstúpime nás čaká ešte pár workshopov, pracovných stretnutí  a diskusií.

BUS AI je univerzitná skupina Amnesty International na Slovensku. Vznikla v apríli 2010 a venuje sa organizovaiu diskusií a premietaní,  koncertom za ľudské práva, vzdelávaniu k ľudským právam, písaniu urgentných apelov a zapája sa do rozličných kampaní AI SK. Od začiatku roka 2013 sa venuje iniciatíve HRYEC. Sledujte náš FB. Zapojte sa na busai@amnesty.sk

Podujatie bolo realizované v rámci projektu HRYEC finančne podporeného programom Mládež v Akcii.

Rado Sloboda

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?